QUAKE EDITORS

Editory 3D modelů

QMe

  Podle mě nejlepší 3D-model-editor do Quaka. Žel, je to editor komerční a demoverze má limitován počet animačních framů na 20. Při výrobě zbraní to tak nevadí, protože např. výstřel brokovnice sestává z cca 5 obázků, ale při editaci postav je to dosti citelné omezení.
Meddle
  Jednoduchý editor, který využívám jako doplněk ke QMe, protože u něj není omezen počet framů. Bohužel není tak user-friendly jako QMe, takže toho s ním moc nevykouzlíte.

Modeled
  Velmi jednoduchý editor, zatím jen ve fázi vývoje (je trochu zabugovaný), ale nějaké kosmetické úpravy se v něm dají dělat. A není zrovna uživatelsky přátelský.

Editory map

Qoole
  Myslím si, že tohle je nejlepší map editor na světě. Qoole se snadno a rychle ovládá a má příjemný interface. S tímto editorem jsem začal své první krůčky v tvorbě map do Quaka a tudíž k němu mám osobní vztah. Bohužel má i nějaké mouchy (aspoň tedy ve verzi 2.50) - občas při převádění mapy z formátu, který používá Qoole do formátu .MAP (standartní formát) se z nějakých důvodů převaděč doupouští drobných nepřesností v souřadnicích bodů mapy (zvláště u komplikovaných scén), které mívají nepříjemné důsledky (díry v mapě, umístění objektů, etc...). Tomuto jevu se lze vyhnout tím, že mapu uložíte jako .MAP a otevřete a uložíte v nějakém jiném editoru (QuArK). Uloženou mapu následně otevřete v Qoole. Teď by jste měli vidět chyby způsobené převaděčem. Napravte je tedy a po uložení by se už neměly opakovat.
Worldcraft
  S jakým editorem dělají největší machři přes mapy na světě? - Nikoli s Notepadem, ale s WORLDCRAFTEM! Ale teď vážně - tohle je asi nejprofesionálnější nástroj na tvorbu map do většiny 3D akcí. Má ze všech editorů asi nejvíce možností. Zkrátka nástroj pro profíky. Bohužel, je komerční a sharewarová verze má značná omezení. Plná verze tohoto editoru je na cédéčku Half-life, nicméně určená jen k editování Half-lifovských map, takže nám Quejkařům je na h***o.
QUARK
  Armin Rigo, autor QuArKa je patrně šílenec, protože narvat tolik věcí do jednoho programu je prostě úlet. QuArK více méně dobře edituje všechny formáty Quaka, Quaka2 a her založených na jejich enginech. Rozhodně doporučuji stáhnout, pro tak univerzální editor najdete jistě uplatnění. Já osobně ho používám především pro editaci QuakeC kódu a pro opravy map které sprasil převaděč v Qoole :-)
  ALE BACHA! MÁ TO JEDEN HÁČEK - s QuArKem si musíte stáhnout i Mini-Python-Pack, jinak se Quark nezozjede!

QuakeC

QuakeC soubory
  Toto jsou soubory se QC zdrojákem Quaka. Můžete je editovat v libovolném čistě textovém editoru (Notepad, MS DOS Edit...) a pak zkompilovat níže uvedenými kompilátory do souboru "progs.dat". Podrobnosti v návodu Quake-C guide.
Advanced Quake-C Compiler/Decompiler
  Dobrý Quake-C kompilátor, vypadá nejlíp a umí i dekompilovat.
  Kompilace - nahrajte ho do složky s vašimi QC soubory a spusťte. Progs.dat se vytvoří v adresáři ../
  Dekompilace - nahrajte ho do složky s progs.dat a spusťte jako "proqcc.exe -dec progs.dat". Bohužel se v kódu po dekompilaci budou vyskytovat nějaké chyby, které musíte ručně opravit. Jsou popsány v přiloženém anglickém texťáku.
QccWin32
  Prostě obyčejný Qc kompilátor. Jednoduše nahrajte do složky s .QC soubory a spusťte.
Fast QuakeC Compiler
  Tento kompilátor má údajně být velmi rychlý. Vzhledem k tomu, že kompilace kompletního QC kódu Quaka trvá na 100-vce asi 8 sekund, na nějaké té sekundě moc nesejde.

Ostatní editory

AdQedit
  Něco jako manažer Quaka. Nedá se v něm nic editovat, ale umožňuje prohlížení souborů Quaka a jejich převádění do běžných formátů a zpět. Pokud ho ještě nemáte, neváhejte a stahujte!

Grafické editory

Paint Shop Pro
  Skvělý bitmapový editor, rozhodně ho využijete nejen kvůli Quakovi. Sharewarová verze Vám vydží 60 dní.

Wally

  Wally je naprosto svělý program na tvorbu textur do Quaka & spol. Dovoluje rychle a jednoduše vytvářet a upravovat textury, jako jeden z mála podporuje rozmazávání a sprejování ve 256 barvách. Pokud nemáte nějaký jeho ekvivalent, bez Wallyho se neobejdete.

Editory zvuků

Goldwave
  V tomto editoru můžete provádět různé kejkle s .WAVy, Goldwave toho umí opravdu hodně.